GuruAnimal.com

Hnůj míč pomáhá brouk scarab navigovat

Pohybující se hnůj míč scarabs dodržovat kurzu, což jim umožňuje rychle vzdálit od hnoje. brouci pohyb kurzu dlažební „od oka“ a potvrdit, že je to správné, čas od času „na průzkum“ z horní části své vlastní hnoje míčem.

Scarab při práci

Scarab pracovního (foto ruslou).
Když scarab brouk narazí na hromadu hnoje, on špetka off kus ní vytvoří z ní míč a valit to pryč ukrýt na odlehlém místě. Od hnoje, brouk hole výhradně přímý průběh, je to zvláště překvapující, vzhledem k tomu, že koule hnůj hmyzu válců zadní nohy, zatímco v poloze vzhůru nohama. Beetle záležitost co nejrychleji pryč od hnoje, protože nedaleko je možné čelit s příbuznými, kteří preferují, aby vzali někoho jiného „výrobu“, spíše než vytvořit vlastní míč.

Jak řídit brouk není odchýlit od přímé cesty? Předpokládá se, že měl k dispozici je spousta „kompas“: brouk může pohybovat na slunci, na Měsíci, na rovinu polarizovaného světla magnetickým polem Země, konečně, v některých částech krajiny. Výzkumníci z univerzity v Lundu (Švédsko) a University of Witwatersrand (Jižní Afrika) byli schopni vymyslet, jak brouk Rolling hnůj míč, je porovnán vybraného kurzu.

Tam je dlouhá známý rys chování scarabs, když se dostanou na míč a rotuje kolem své osy. Staří Egypťané věřili, že tímto způsobem brouci pozdravit slunce. Následně entomologové zjistili, že většina z brouka vykonává tento podivný tanec je stále na hnojiště, předtím, než odejde s míčem daleko.

Autoři navrhli, že smyslem tohoto podivného tance mapuje průběh a pravidelné zastávky na cestě - k tanci - musíme potvrdit správnost zvoleného směru. V článku publikovaném v internetovém časopise PLoS ONE, entomologové popsat jednoduchý, ale elegantní experiment, který dovolil jim tuto hypotézu potvrzují. Scarab válcované míč podle zvláštního skluzu, a po určité době, vědci změnili koryto tak, aby směr pohybu brouka je obrácený. Scarab zastavil, vylezl na míč, otočil se na místě, pak se dostat dolů a ... Začal se pohybovat v opačném směru!

Stejný rituál se provádí brouků, pokud v době, kdy ztratí kontrolu nad míčem a srazí s překážkou. Ve všech případech byly zapotřebí potvrdit kurz nechtěně vrátit do hnoje a ne čelit konkurenci.

Sdílet na sociálních sítích:

Podobné

© 2011—2022 GuruAnimal.com